Co je to netbook?

Netbook je velmi malý, lehký a hlavně levný notebook, někdy se můžete setkat také s názvem subnotebook, nebo mininotebook. Označení NETBOOK pro notebooky tohoto typu začali používat v INTELu a je spojením dvou anglických slov net („síť“, v přeneseném významu „internet“) a notebook (ve významu „přenosný počítač“), smyslem označení je tedy mini notebook(subnotebook) určený hlavně pro prohlížení internetu a jednoduchou kancelářskou práci. Pozor, používání slovního spojení NETBOOK může být v rozporu se zákonem na ochranu autorských práv, společnost jménem Psion Teklogix má totiž název „Netbook“ zaregistrovaný jako ochrannou známku.

K čemu je netbook

Ideální poměr mezi praktičností, výkonem, rozměry a cenou umožňuje i méně movitým zájemcům vlastnit mimořádně přenosný počítač vhodný na cesty nebo jako náhražku chytrých zařízení typu PDA. Zásadní vlastností v porovnání s PDA a různými „chytrými zařízeními“ je zde i možnost nainstalovat operační systém dle vlastní volby – máte tedy na výběr mezi Windows XP či Vista a různými distribucemi linuxu. Pokud tedy chcete maximálně ušetřit, zvolte linux a dostanete k němu zdarma i celou sadu kancelářských aplikací pro tvorbu textů, tabulek a dalších běžných dokumentů. Potřebujete-li tedy na cestách vytvářet dokumenty, komunikovat pomocí emailu nebo různých messengerů, nebo prohlížet internet, pak se netbooky zdají být dokonalým řešením.

Ultra mobilní netbooky

Netbooky staví na vysoké mobilitě, ve které jde především o hmotnost a rozměry. Většina netbooků má tedy kompaktní rozměry a to společně se strohou výbavou přispívá k nízké hmotnosti, proto žádný netbook doposud nepřesáhl hmotnost 1,5 kg. Malé rozměry i hmotnost ale zásadním způsobem ovlivňují velikost displeje, je tedy málo pravděpodobné, že by se v této kategorii malých notebooků objevil netbook s displejem větším než 12,1“.

Druhým nejdůležitějším kritériem mobilnosti netbooku je doba, po kterou v různých situacích vydrží netbook pracovat na jedno nabití akumulátorů. V podrobnostech o testování netbooků se dočtete o složení testů, které na netboocích provádíme, abychom tento čas přesně změřili. Důležité jsou dvě hodnoty a to je výdrž netbooku při minimálním a při maximálním výkonu.

Současnou špičkou mezi netbooky je ASUS Eee model 901, který v testu vydržel nejdéle při vysokém zatížení a to 5 hodin a 52 minut. Nejprodávanější model vánoc 2008 - ACER zaujmul v testu spotřeby místo na spodních příčkách stejně jako modely Mivvy a MSI, které mají stejnou konstrukci. Z prodejů těchto zařízení je vidět, že cena nižší byť jen o několik málo stokorun je pro spotřebitele velkým lákadlem.

News

Sony VAIO lifestyle

01. 08. 2009


NETBOOK-slovníček

17. 07. 2009